Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Zespole Szkół w Nowotańcu
Od 2008 roku obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ma on na celu propagowanie wiedzy na ten temat, budowanie wrażliwości społecznej, zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i zrozumienia dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania szacunku, właściwych postaw oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nie mogło też zabraknąć kampanii na rzecz osób ze spektrum w nasze placówce. Pomysłodawczynią i inicjatorką działań była pani Renata Papisz – Żyłka, a to ważne przedsięwzięcie wspierała cała społeczność szkolna na czele z panią dyrektor Renatą Preisner – Rakoczy.
Symbolem tego dnia w naszej szkole, a także solidarności z osobami z autyzmem są puzzle, serca, motyle, a także dominujący kolor niebieski przeplatany kolorem różowym. Dlatego my, cała społeczność szkolna, dziś świecimy na niebiesko! I nie chodzi tu tylko o kwestię koloru, który widzimy, ale o naszą świadomość i wiedzę. Dla nas, społeczności Zespołu Szkół w Nowotańcu, temat spektrum autyzmu nie jest obcy. Dziś, i nie tylko dziś, świecimy dla Was na niebiesko! Solidaryzujemy się z Wami wszystkimi, których dotyczy temat autyzmu. I nie chodzi tutaj tylko o osoby dotknięte przez autyzm bezpośrednio, ale także o Waszych rodziców, rodzeństwo, rodziny, terapeutów, nauczycieli, kolegów i koleżanki. To specjalnie dla Was przygotowaliśmy w naszej szkole w dniu 31.03.2025r. spotkanie, abyście poczuli, że jesteśmy z Wami, że jesteście dla nas ważni, że widzimy, rozumiemy, wspieramy, akceptujemy i pomagamy!
Na nasze zaproszenie odpowiedziało wielu gości. Pomimo odległości i wielu obowiązków zaszczycił nas swoją obecnością wicekurator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie pan Piotr Zych. Jak zawsze naszym gościem była osoba całym sercem związana z osobami ze spektrum autyzmu pani Agata Pieniążek, prezes Rzeszowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych „Solis Radius”. W tym wyjątkowym dniu była z nami pani Joanna Niemiec- Hnat, inspektor ds. oświaty UG Bukowsko, która w każdej inicjatywie szkolnej nas wspiera. Naszymi honorowymi gośćmi byli także pan Grzegorz Serwoński, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolicy oraz jego podopieczni wraz z terapeutką, panią Małgorzatą Rudnicką. Wśród zaproszonych gości byli absolwenci naszej szkoły Michał i Kacper, którzy przyjechali do nas pod opieką mam. To chłopcy, których zawsze z czułością i sentymentem wspominamy. Wiele ciepłych słów skierowanych do nas od nich sprawiają, że mamy poczucie i świadomość, że to, co robimy ma sens.
W tym wyjątkowym dniu ale i nie tylko w tym dniu, w każdej sytuacji, w każdym miejscu, każdego dnia pamiętajmy o tym, że autyzm to nie choroba. Wystarczy go poznać i zrozumieć, aby zmienić świat na lepsze! „My świecimy na niebiesko, a Ty?”