Podróż w czasie do świata pięknego pisma


22 kwietnia 2024 roku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zaprosiło miłośników sztuki kaligrafii na wyjątkowe warsztaty, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Polski - Ciebie też na to stać". W otoczeniu zabytkowych chat i kościołów, uczestnicy mogli przenieść się w czasie do epoki, gdy piękne pismo było nie tylko narzędziem komunikacji, ale i wyrazem artystycznej duszy. Warsztaty poprowadziła pani, która z entuzjazmem i pasją dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami. Pod jej fachowym okiem uczestnicy mogli poznać podstawy kaligrafii, od doboru odpowiednich narzędzi po ćwiczenia kreślenia liter i tworzenia dekoracyjnych elementów. Atmosfera na warsztatach była wyjątkowa. Cisza przeplatała się z radosnymi uśmiechami,  gdy kolejne litery wyłaniały się spod piór uczestników. Każdy mógł poczuć się jak artysta, tworząc własne kaligraficzne arcydzieła. Podczas warsztatów uczestnicy mogli nie tylko doskonalić swoje umiejętności kaligraficzne, ale również poznać historię tego pięknego rzemiosła. Pani prowadząca opowiadała o dawnych pismach, narzędziach i technikach stosowanych przez kaligrafów. Uczestnicy mogli podziwiać przykłady kaligrafii z różnych epok i kultur, co z pewnością zainspirowało ich do dalszej eksploracji tego fascynującego świata.

Warsztaty kaligraficzne, to  nie był jedyny punkt programu tego wyjątkowego dnia. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem Rynek Galicyjski, podziwiając jego architekturę i poznając jego bogatą historię. Spacer po Rynku to podróż w czasie do wielokulturowej przeszłości regionu, gdzie mieszały się wpływy polskie, ukraińskie, żydowskie i armeńskie.

Następnie uczestnicy zwiedzili wybrane budynki sakralne, mieszkalne i gospodarcze na terenie muzeum. Przewodnik opowiadał o codziennym życiu mieszkańców dawnej wsi, ich pracy, zwyczajach i tradycjach. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak dawniej żyli ludzie na wsi, jak budowano domy, uprawiano pola i chowano zwierzęta.

Na zakończenie programu uczestnicy odwiedzili MEDIATEKĘ, będącą lokalnym Centrum Nauki, promującą interaktywne uczenie się poprzez doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie. Tutaj  mogli wziąć udział w różnych warsztatach i pokazach, spróbować swoich sił w eksperymentach naukowych i poznać tajniki otaczającego ich świata.

Warsztaty kaligraficzne, zwiedzanie Rynku Galicyjskiego, wybranych budynków sakralnych, mieszkalnych i gospodarczych, szkoły i plebani oraz wizyta w MEDIATECE to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników tego wyjątkowego wydarzenia. Był to dzień pełen wrażeń, edukacji i dobrej zabawy, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.